gegužės 25 2015
Ventiliuojamas mūro fasadas verslo centre Uniq

Modernus ventiliuojamas mūro fasadas su Halfen HK4 tvirtinimo sistema verslo centre UNIQ

Kiekvieno miesto įvaizdį formuoja pirmiausiai į akis krentantys pastatų fasadai. Svarbu, kad jie atitiktų ne tik keliamus ilgaamžiškumo ir išvaizdumo kriterijus, bet ir būtų draugiški aplinkai, tvarūs. Baigiamo statyti administracinio pastato Vilniaus centre, A. Goštauto g. 12A fasadas suprojektuotas ilgaamžiškas ir reprezentatyvus, iš stiklo-aliuminio konstrukcijų bei apdailai skirtų plytų mūro. Klinkerio fasadą naudojant didžiausio Vokietijos įdėtinių detalių gamintojo HALFEN tvirtinimo elementų sistemą fasadiniam mūrui HK4 įgyvendina rangos darbų konkursą laimėjusi UAB „Conresta“. Pradinėje fasado įrengimo stadijoje pasidalinti patirtimi iš HALFEN padalinio Varšuvoje į sostinę atvyko konstruktorius Adam Maury. „Uniq“ fasadas – autorinis konstruktoriaus darbas.

Vilniaus įvaizdžiui atstovaus ilgaamžiškas ir modernus klinkerio mūro fasadas

UAB „Conresta“  apsiėmė vykdyti vieną didžiausių ir rimčiausių ventiliuojamų fasadų objektą Lietuvos mastu – didelį administracinį pastatą miesto centre, o tai rodo aukštą įmonės profesionalumą ir ventiliuojamų fasadų sistemos išmanymą. Centre dygstančiam statiniui svarbu, kad jo fasadas tarnautų ne vienai kartai ir turėtų savo „veidą“ – tinkamai atstovautų miestą, todėl pasirinkta ventiliuojama mūro fasado sistema naudojant HALFEN nerūdijančio plieno tvirtinimo elementus – kronšteinus HK4, juolab, kad toks fasadas pašalina drėgmės problemą, kuri Vilniuje, turinčime aukštus gruntinius vandenis yra aktuali.

Projekto užsakovo „Inter IKEA“ grupei priklausančios UAB „Pinus Proprius“ naujajam verslo centrui iškeltus  aukštus ir tarpusavyje derančius komforto, funkcionalumo bei ekologiškumo reikalavimus apsiėmė vykdyti architektų kompanija „Renova“ su vadovu, architektu Alvidu Songaila priešakyje. Tai pirmasis pastatas Lietuvoje, siekiantis aukščiausio sertifikato pagal tarptautinį LEED standartą, kurio viena esminių minčių – integruoti naujus projektus į miesto erdvę taip, kad šie netaptų agresyviai išsiskiriančiais svetimkūniais. Todėl naujasis statinys iškilo seno, nebeefektyvaus, nugriauto objekto vietoje. Projektuojant „Uniq“, buvo išlaikytas toks pats pastato aukštingumas kaip ir supančiame kvartale, o septynių aukštų U formos verslo centro fasadas dekoruotas šviesios spalvos klinkerio plytomis harmoningai derės prie aplinkos..

Denia Solutions Murinio fasado tvirtinimo sprendimai HALFEN Verso centras Uniq

Fasadinis mūras – tai įdomus ir optimalus architektūrinis fasado sprendimas, vertinamas dėl savo statybinių bei mechaninių savybių. Ne vieną šimtą metų architektūroje naudojama laiko patikrinta fasado apdaila klinkerio plytomis, tai puiki paviršiaus apsauga nuo atmosferos poveikio, korozijos, garso, ugnies ir šalčio. Pailgėja ir pastato konstrukcijų tarnavimo laikas. Nors ši ventiliuojamo fasado sistema nepigi, tačiau ilgainiui atsiperkanti – eksploatacija numatyta maždaug 100 metų. Su kompleksine fasadų apdailos sistema HK4 montuojamas pastatas atitinka šiuolaikinius aukštus reikalavimus keliamus mūriniams fasadams. Naujojo statinio eksterjero dekoravimas plytų mūru – apgalvotas UAB „Renova“ komandos sprendimas.

Modernios klasikos stilius išliks patrauklus ilgus dešimtmečius. “Uniq” fasadas bus padengtas specialiai šiam projektui užsakytomis ir degtomis gelsvos spalvos klinkerio plytomis – natūraliu produktu pagamintu iš degto molio. Kad būtų išgauta vienoda spalva, plytos turės būti išdegtos vienu metu, vienu metu uždengtos specialia plėvele, atvėsintos, vienu metu nudengtos ir po to pusę metų laikomos specialiomis sąlygomis, kad įgautų reikiamą spalvą ir atsparumą.

Kodėl ventiliuojamas?

„Su ventiliuojamu oro tarpu fasadinis mūras įrengiamas be pamato. Ventiliuojamas fasadas pašalina šarminę koroziją smarkiai gadinančią pastatus ir jų fasadus – ši problema akivaizdi Vilniaus senamiestyje. Kasmet dėl neigiamo drėgmės poveikio atnaujinant fasadus kenčia ne tik ekonomika, gaištamas laikas. Pamatas nereikalingas, nes  ištisinis konstruktyvas tarsi paveikslas kabinamas ant sienos. „Uniq“ fasadas bus  suskirstytas ruožais – po du, o kai kur po vieną plytų aukštą. Kiekvienas aukštas bus pakabintas ant eilės HALFEN laikančių detalių – taip isškirstoma kontruktyvo apkrova, vykdomi įvairūs architektūriniai sprendimai“ – pasakoja UAB „Conresta“ projektų vadovas Nerijus Sutkus.

Ventiliuojamo fasado pranašumas slypi konstrukcijoje. Ją sudaro prie pastato išorinės sienos priglausta šiluminė izoliacija (vatai būtina ir vėjo izoliacija), ant specialių profilių „ore pakabinta“ išorinė apdaila ir ventiliacijai skirtas tarpas tarp jos ir šilumos izoliacijos. Tvirta, dekoratyvi ir aplinkos poveikiui atspari eksterjero apdailos medžiaga saugo visą konstrukciją ir patį pastatą nuo drėgmės, temperatūros pokyčių, vėjo. Per apdailą iš išorės patekęs vanduo per oro tarpą nuteka žemyn ir pasišalina už konstrukcijos ribų, tad drėgmė konstrukcijoje neužsilaiko ir neardo jos. Konstrukcijoje nesikaupiant drėgmei, nepelija sienų apdaila. Oro tarpas nukenksmina ir iš pastato išeinančią drėgmę, kuri dėl temperatūrų skirtumo tarp vidinės ir išorinės konstrukcijos dalių atsiradusio judėjimo ištraukiama iš sienos ir šiltinimo medžiagos, todėl pačiame pastate nesikaupia perteklinė drėgmė. Oro tarpas didina visos sienos šiluminę varžą. Kaip vienintelė šiltinanti medžiaga oro tarpas žinoma ir išnaudojamas gana senai – neretai naudotas ir prieš pusę amžiaus apmūrytuose pastatuose.

Denia Solutions Muro tvirtinimo kronsteinai Halfen HK NaujienaStatant „Uniq“, netinkuotose išorinėse fasadinėse trisluoksnėse mūro sienose įvestos vėdinimo angos, apsaugančios sienų šiluminę izoliaciją nuo drėgmės. Virš pastato pamatų, po palangėmis, virš langų ir durų dėtas hidroizoliacijos sluoksnis su nuolydžiu į išorę. Tarp išorinio mūro sluoksnio ir šiluminės izoliacijos paliktas 4cm pločio tarpas. Kad iš šio oro tarpo galėtų išgaruoti (patekusi per plytų siūles ir pan.) drėgmė, virš hidroizoliacijos ir viršutiniame oro tarpo lygyje tarp išorinio sluoksnio plytų paliktos atviros siūlės – angos. 20 m2 sienos ploto šių angų palikta 75c m2.

HALFEN HK4 ventiliuojamo mūro fasado montavimo sistema

Ventiliuojamas mūro fasadas nuolat veikiamas didelės apkrovos, tad siekiant užtikrinti jo ilgalaikį stabilumą, apkrova perkeliama ant nešančios pastato konstrukcijos. HALFEN HK4 kronšteinų sistema naudojama ventiliuojamų plytų fasadų įrengimui. Fasadinės plytos kabinamos ant nerūdijančio plieno tvirtinimo elementų fasadiniam mūrui. Fasadinio mūro fiksavimas būtinas atsižvelgiant pagal aukštį, ne mažiau, nei kas 12 m arba kas trečią aukštą esant 2/3 atramai (jeigu plytos plotis <115 mm – kas 6 metrus pagal aukštį), taip pat virš angų bei tais atvejais, kai dėl fizinių-statybinių priežasčių mūras negali remtis ant pamatų arba ant perdangos, kai negalima apkrauti lubų arba balkono srities. Nesudėtingas kronšteinų HK4 montavimas labai palengvina darbą, yra lankstus, kas leidžia tiksliai įgyvendinti projektą. Kronšteinų reguliavimo galimybės vertikaliai iki 3,5 cm leidžia pakoreguoti netikslumus iškylančius įrengiant fasado apdailos konstrukcijas. Aukščio reguliavimas galimas iki 7 cm.

HALFEN kronšteinai gaminami iš aukštos klasės nerūdijančio plieno ir gali būti pagaminti įvairiems fasado elementų tvirtinimo variantams. Taip pat tvirtinimo elementai pasižymi aukštais antikoroziniais reikalavimais atsižvelgiant į ES normas EN10088-2. HALFEN kronšteinai pasirenkami atsižvelgiant į tipą pagal pritaikymo sritį, keliamąją galią. Naujos statybos fasadų apdailos montavimui naudojami HK4 kronšteinai su plieniniais HTA tvirtinimo bėgeliais įbetonuojamais į pastato konstrukciją. Galimas kronšteino reguliavimas vertikaliai ir horizontaliai. Tvirtinimo bėgeliai gali būti septynių skirtingų matmenų (28/15 – 72/49 mm profiliai), 3 – 32 kN (atitinka 108 kN/m) apkrovoms. Bėgeliai gaminami su įbetonuojamais inkarais, išgręžtomis skylutėmis varžtiniam tvirtinimui, lygūs, skirti privirinimui. Tvirtinimo elementai gaminami iš nerūdijančio plieno, cinkuoto plieno, juodojo metalo. Įbetonuojamas bėgelis su dvitėjiniu inkaru yra idealus tvirtinimo variantas, pasižymintis paprastu montavimu. Prie apsaugoto polistirolu profilio gali būti tvirtinamos bet kokios kitos konstrukcijos.

Skirtingi inkarų tipai parenkami atsižvelgiant į atraminės sienos tipą. Išorinio sluoksnio stiprį horizontalia kryptimi užtikrina strypinis inkaras iš nerūdijančio plieno (skersmuo nuo 3 mm). Nustatyti strypų kiekiui taikoma bendra taisyklė: 5 vienetai 1 m2 mūro. Kraštuose, ties angomis ir temperatūrinėmis siūlėmis rekomenduojama pridėti 3 vnt. tiesiniam metrui. Esant ypatingiems projekto reikalavimams, gaminamos specialios konstrukcijos, gavus visus architektūrinius brėžinius, atliekamas fasadinių elementų apskaičiavimas ir montavimo projektas.